
Biblia - Béke a Bibliában
Nemeshegyi Péter SJ: Béke a Bibliában
A béke (héberül salóm, görögül eiréné) a Biblia egyik legszebb és legmélyebb értelmű szava. A Biblia emberei így köszöntötték egymást: „Béke veled!” „Béke veletek!” (Bír 6,23; Mt 10,12; Jn 20,19) A béke minden jó foglalata.
|
A béke az ószövetségben
Békét kívánni azt jelenti, hogy áldást, dicsőséget, gazdagságot, üdvösséget, boldog életet kívánunk. A béke Isten ajándéka. A bűnösök elpusztulnak, „a szelídek élvezik a béke teljességét.” (Zsolt 37,11) A jámbor izraelita így bizakodik: „Békében alszom és megnyugszom, mert te, Uram, különösen a reménységben erősítettél meg

engem.” (Zsolt 4,9) „Nagy a békéje azoknak, akik szeretik törvényedet.” (Zsolt 119,165) Az ókori Közel-Keleten állandóan dúltak a háborúk, ezért is vágyakoztak az emberek a békére. Izrael prófétái megígérték, hogy Isten majd egyszer nagy békét hoz az egész földre. „Ez történik majd az utolsó napokban” – mondja Izajás. „Isten ítéletet tart majd a nemzetek között, ők pedig kardjaikat ekevassá kovácsolják, és lándzsáikat szőlőmetsző késekké. Nemzet nemzet ellen kardot nem emel, és nem tanulnak többé hadviselést.” (Iz 2,2–4) Még az állatok közt is megvalósul a béke: „Akkor majd a farkas a báránnyal lakik, és a párduc a gödölyével heverészik; borjú és oroszlánkölyök együtt híznak, és kisgyermek terelgeti őket. Tehén és medve együtt legelnek, együtt heverésznek kölykeik, és az oroszlán szalmát eszik, mint a tehén. Nem ártanak és nem pusztítanak sehol szent hegyemen, mert tele lesz a föld az Úr ismeretével, mint ahogy a vizek betöltik a tengert.” (Iz 11,6–9) Ezt a végső harmóniát és békességet az Istentől és az ő felkent küldöttétől, a Messiás-királytól várták az izraeliták. A születendő Gyermek egyik címe: „Béke Fejedelme”. „Uralma növekedésének és a békének nem lesz vége.” (Iz 9,5–6)
Idézetek a Bibliából